POSJET ŠKOLSKOM VRTU „SKALICE“

9. studenoga 2023. posjetili smo uređeni školski vrt OŠ „Skalice“ u Splitu.

U pratnji nastavnice Mirele Blažanin-Martić, knjižničarke Edite Perković i pomoćnice u nastavi Lidije, skupina učenika od 5. do 8. razreda posjetila je vrt OŠ „Skalice“ u čijem je uređenju sudjelovala i Permakultura Dalmacija.

Danas smo imali i poseban razlog za dolazak jer je u masliniku održano predavanje o maslinama. Edukaciju je organizirala udruga Permakultura Dalmacija u okviru projekta "Škole promjene – Edukacija i razmjena iskustava za kvalitetniji okoliš splitskih osnovnih škola" uz potporu Grada Splita.

Predavačica je bila dr. Tatjana Klepo koja je stručni savjetnik - specijalist za južno voće iz Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu koja se dugi niz godina bavi savjetovanjem i provođenjem edukacija o maslinarstvu, a koja je ujedno i dopredsjednica Udruge maslinara Kaštela Mastrinka.

Govorilo se o aktualnim temama berbe, prerade i skladištenja maslinovog ulja, a bilo je riječi i o prehrani i zaštiti maslina te pravilnoj rezidbi. Predavanje je bilo zanimljivo i živopisno jer je dr. Klepo djeci razumljivim jezikom pričala te ih uputila u neposredno promatranje na terenu i odgovarala na brojna dječja pitanja.

Tako smo se podsjetili da je maslina voće, a ulje sok od masline, da se otpale masline s poda ne koriste, doznali ponešto o nametnicima poput maslinove pipe i moljca i još puno toga.

Osim naših učenika, sudjelovala su djeca iz OŠ „Lučac“, a nakon predavanja smo se okrijepili napitcima i grickalicama u školskom vrtu.

Naravno, nezaobilazna je bila priča o ulju i delicijama koje se s njim povezuju, a dobili smo i prijedlog za kušanje zanimljive kombinacije, sladoleda s maslinovim uljem.

I hoćemo, prvom prilikom!

objavio: Administrator   datum: 20. 11. 2023.