IZADA ŠKOLSKOG KOMPOSTIŠTA

U zatvorenom dijelu školskog vrta. 13. studenoga postavljeno je kompostište. U aktivnosti izrade kompostišta sudjelovali su članovi udruge Permakultura Dalmacija, Zoran Vukšić i Marko Ban, učenici 4.b i 4.c razreda i nastavnica Mirela Blažanin Martić.

Zoran Vukšić je izradio korpus za kompostište od drvenih paleta, a  Marko Ban je pripremio početne sastojke za početak kompostiranja.

Nakon što smo položili palete u zatvoreni prostor školskog  vrta, u otvor kompostišta učenici su unosili:

- kanticu zelenog komposta (salata, kore voća, gnjilo voće, trava)

- kanticu smeđeg komposta (karton, sitno drvo, piljevina, lišće, sijeno, šiške, iglice, zeleni otpad, djelovi palme, novine)

Na kraju su kompostište prekrili velikim komadom kartona.

Mikroorganizmi trebaju 3 kantice smeđeg otpada, jednu kanticu zelenog otpada, vodu i zrak.

Kad mikroorganizmi počnu djelovati smjesa će se početi smanjivati i grijati se. Treba je s vremena na vrijeme promješati, te pustiti da odstoji.

Dobivena smjesa postati će kompost, odlična hrana za biljke u našem vrtu.

objavio: Administrator   datum: 25. 11. 2023.