PROkuhajmo zajedno

Učenici posebnih razrednih odjela, od prosinca do lipnja, sudjelovali su u projektu „PROkuhajmo zajedno“, u sklopu izvannastavne aktivnosti Kuharska grupa. Projekt je financiran sredstvima Poziva za financiranje projekata u sklopu izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2022./2023.  Ovim Pozivom Ministarstvo znanosti i obrazovanja podupire provedbu projekata u sklopu izvannastavnih aktivnosti radi zadovoljavanja različitih potreba učenika, a u skladu s njihovim sklonostima, sposobnostima i interesima te potiče razvoj specifičnih oblika potpore učenicima.

Projektnim sredstvima opremljen je prostor male kuhinje potrebnim uređajima i priborom: štednjakom, hladnjakom, ormarom/mini smočnicom, mikserom, sjeckalicom, vagom, tanjurima te drugim kuhinjskim posuđem.

Na početku projekta učenici su procijenili svoje znanje o zdravoj prehrani te vještine snalaženja u kuhinji. Na radionicama su učili o vrstama namirnica, vježbali su korištenje kuhinjskih uređaja i pribora te su izradili piramidu zdrave prehrane. Pripremali su zdrave obroke- voćne salate i jogurte, grickalice, namaze, kolače, peciva, palačinke i sl. Kreirali su digitalnu kuharicu u kojoj su prikazali svoje aktivnosti te podijelili nekoliko recepata koje su osmislili uz podršku socijalnih pedagoginja, učiteljice te pomoćnica.

Budući da su jeli puno voća, imali su i puno organskog otpada. Nastavnica Bruna ih je poučila kako ga kompostirati i što napraviti s nastalim gnojivom.

Za kraj godine, družili su se s učenicima 4.b razreda i nastavnicom Kristinom na zajedničkoj radionici pripreme savijače od jabuke.

Na kraju projekta, analizirali su što su sve naučili i koje vještine trebaju unaprijediti.

Veselimo se nastavku kuharskih aktivnosti i tijekom iduće školske godine.

FOTOGALERIJE

objavio: Administrator   datum: 20. 6. 2023.