ŠKOLSKI ZBOR

PJEVALI SMO NA NATJECANJU „Vallis Aurea Cantat“

Pjevački zbor OŠ Blatine-Škrape aktivno djeluje pod vodstvom učitelja Glazbene kulture Ivana Đangradovića već drugu godinu.

Zbor sudjeluje na svim školskim manifestacijama (Doček prvaša, Dan kruha, Sv. Nikola, Božić, Maskenbal, Dan škole, Svečana dodjela priznanja na kraju školske godine i ostalim manifestacijama) te na taj način nastavlja zborsku tradiciju prethodnih generacija.

Cilj nam je oplemeniti školu različitim dječjim aktivnostima i uz to poticati dječju glazbenu kulturu u školi i na području grada Splita. Zbor izvodi široki glazbeni repertoar, od tradicijske, duhovne, popularne glazbe pa do ozbiljne glazbe poznatih skladatelja.
Početkom veljače došli smo na ideju da bismo mogli naš zbor izvući iz školskih okvira i na tapeti nam se našlo natjecanje „Vallis Aurea Cantat“ koje se održava u Požegi. Budući da je bilo malo vremena za vrhunske pripreme, pitali smo se „ići ili ne ići“ propitkujući jesmo li dorasli zadatku. Nakon razgovora sa zborašima koji su ideju prihvatili s oduševljenjem, zasukali smo rukave i krenuli s uvježbavanjem repertoara. Na red su došle dvije brojalice Pere Gotovca: „Eci peci pec“ i „En ten tini“, tradicionalna pjesma „Splite moj“ i pjesma „Do re mi“ Richarda Rodgersa.

15. ožujka – Dan D.
Put putujemo iz zavičaja najprije u Novu Gradišku gdje noćimo, a sutradan u Požegu. Cijelim putem prati nas pozitivno uzbuđenje, ali i tišina jer štedimo glasove. Na odredište smo stigli u večernjim satima, nakon čega je uslijedila večera, druženje i spavanac.
16. ožujka
Napuštamo Novu Gradišku i krećemo prema Požegi. Uz ljubazno domaće vodstvo, smješteni smo u učionicu osnovne škole u kojoj vrijedno uvježbavamo glasiće i pripremamo se za ključni trenutak. Peti po redu, nismo imali previše vremena za tremu. Spremni izlazimo, dajemo najbolje od sebe i dobivamo gromoglasni pljesak nakon posljednje pjesme.
Da ne bi bilo „Di si bija? Šta si radija?!“, razgledavamo Požegu, uživamo u tradicionalnoj slavonskoj glazbi na požeškom trgu, te ljepoti i raznolikosti autohtonih proizvoda i suvenira. Magnetići sa slikom Požege najtraženija su roba.
Oko 19:00 sati uslijedio je svečani program i dodjela nagrada. Iščekivanje nas je koštalo živaca. Ponosno i sretno primamo srebrnu nagradu, te se pozdravljamo s gradom domaćinom i krećemo u noćnu vožnju prema Splitu.
Ovo je bilo prvo natjecanje na koji je naš zbor išao, ali svakako nije posljednje. Svi koji smo sudjelovali u ovoj avanturi, bogatiji smo za jedno predivno životno iskustvo prožeto divnim uspomenama.

Tekst i fotografije: Zorana Litović Živaljić i Ivan Đangradović

objavio: Administrator   datum: 27. 3. 2024.

NA PEDESETI ROĐENDAN ŠKOLE...

Na 50. rođendan škole sjećamo se njenog 40. kada smo bili objavili ovaj tekst.

Već četrdeset godina nastavnica Glazbenog odgoja, Slavenka Simonelli, glazbom oplemenjuje  i  radošću  puni  prostore Škole. Nastavnica kroz cijeli radni vijek, radeći sa školskim zborom, solistima i vokalnim grupama  daje važan doprinos  školskim svečanostima.

U školskoj godini  2011./2012 uložila je puno truda i volje u stvaranje školske himne koju je na proslavi Dana škole otpjevao školski zbor. Time je dala poseban pečat  proslavi 40. obljetnice rada Škole  te s djecom  stvorila himnu koja će ostati i za sljedeće generacije kao jedan od važnih simbola Osnovne škole „Blatine- Škrape“.