KUĆARIN - NOVI PROJEKT NAŠIH ZADRUGARA

Programu „Dalmatinski suvenir“ cilj je poticanje i razvijanje kreativnosti i inicijative djece i mladih u okviru postojećih učeničkih zadruga, a projekt naše zadruge „Cvrčak“ odabran je za financiranje u školskoj godini 2023./2024.

Proizvod kojim će se ove godine predstaviti Učenička zadruga „Cvrčak“ nazvan je ''Kućarin'.

Koristit će električarski bijeli gips i od njega izrađivati ukrasni magnet -suvenir koji budi pozitivne osjećaje u svim Dalmatincima. Na riječ kućarin najčešće su prve asocijacije none i bake, toplina doma, sigurnost, ljubav, briga, prijateljstvo, čak i sirup za grlo...

U izazovima suvremenog života jedan jednostavan uporabni predmet poput kućarina podsjeća koliko je važno da ljudi uživaju u naoko malim stvarima poput dijeljenja kolača s drugima ili zaslađivanja toplih napitaka prilikom druženja.

U početnoj fazi proizvodnje zadrugari bi se upoznali s gipsom kao materijalom. Sudjelovat će u radionici 'Gips i što možemo s njim' koju će održati dipl. ing. kemijske tehnologije Milka Barbir, a nakon toga slijedi proizvodnja.

Zadrugari će pripremiti silikonske kalupe u obliku 'kućarina' u koji će nalijevati otopinu gipsa i vode. Kada gips očvrsne uslijedit će ukrašavanje, bojanje i lakiranje te lijepljenje magneta. Na samom kraju će sekcija ekonomista izraditi etikete i pričvrstiti ih za svaki gotovi proizvod. Uz etiketu s cijenom bit će priložena pjesmica o kućarinu i njegovom značenju u našim životima.

Sudjelovanje u ovakvim projektima učenicima omogućuje uvid u sve etape proizvodnje. Oni spoznaju značaj vlastitog rada i truda te uviđaju vrijednost novca.

Učenici sudjeluju u svim fazama proizvodnje, brinu o kreiranju, izradi te krajnjem izgledu proizvoda. Pri tome razvijaju kreativnost i inovativnost, komunikacijske i socijalne vještine, kritičko mišljenje i sposobnost rješavanja problema, ali i samopouzdanje.

Priloženi dokumenti:
Odluka-o-odabiru-CIPO-2023._2024_(1).pdf (302.87 KB)

objavio: Administrator   datum: 11. 10. 2023.