GLAGOLJICA U 4.B

Učenici 4.b razreda su sa svojom učiteljicom proučavali i istraživali početke hrvatske pismenosti te sudjelovali u brojnim aktivnostima  u sklopu projekta o najstarijem slavenskom pismu – glagoljici.

Naučili su što je to glagoljica, zašto je nastala, koji tipovi glagoljice postoje te koliko je ona važna za hrvatsku povijest, kulturu i identitet. Istraživali su i opisivali najvažnije glagoljske spomenike. Nakon provjere naučenog uz pomoć zanimljivog kviza, uslijedile su razne zabavne aktivnosti.

Za vrijeme likovne kulture učenici su skicirali i bojili svoje inicijale na glagoljici optički miješajući boje.

Zatim su obilježili Dan komplimenata pišući pisma u kojima su se skrile mnoge lijepe riječi i poruke za svakoga.

Jedni drugima su, uz poneki sramežljivi osmijeh, nastojali uljepšati dan.

Slijedila je izrada slova od plastelina. Učenici su naučili kako svako glagoljsko slovo ima i ime te da se, prema prva dva slova, taj grafemski sustav naziva glagoljska azbuka.

Uz osmosmjerke napisane glagoljicom te igru Pronađi par učenici su provjerili poznavanje glagoljskih slova te pri tome nastojali biti brži i spretniji od drugih.

Zabavno je bilo vidjeti kako učenici sudjeluju u aktivnostima i igrama nadahnutima

glagoljicom te su obećali kako ju neće tako lako zaboraviti!

Pripremila: Kristina Kaselj

objavio: Administrator   datum: 9. 4. 2023.