POSJET OSMAŠA GRADU HEROJU

Učenici osmih razreda sa svojim razrednicima Ivicom Zrinušić, Zoranom Živaljić i zamjenom za razrednicu Mirelom Blažanin Martić te ravnateljicom Nives Ruščić i socijalnom pedagoginjom Marijanom Petričević, u utorak 22. studenoga 2022.  u jutarnjim satima krenuli su na trodnevnu terensku nastavu u Vukovar.

Ova stručna ekskurzija projekt je Ministarstva hrvatskih branitelja RH naslovljenog „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“, a provodi se od 2014. godine. Projekt je namijenjen svim osmašima Republike Hrvatske, a cilj je učenje o Domovinskom ratu s naglaskom na ulogu koju je sam Grad Vukovar imao u obrani od agresora.

Kad smo stigli, smjestili smo se u sobe hostela „Dubrovnik”, a zatim smo išli na večeru te u večernju šetnju u centar grada.

Sutradan ujutro održano je predavanje o Domovinskom ratu i tromjesečnoj opsadi Vukovara, a potom smo uz pratnju vodiča (bojnika) obišli dvorište Memorijalnog centra i razgledavali tenkove, avione, brodove i drugu ratnu opremu.

U popodnevnim satima obišli smo župu sv. Filipa i Jakova, Gradski muzej Vukovar te Muzej vučedolske kulture.

Posjetili smo socijalnu samoposlugu „Duga“ gdje smo predali prikupljenu hranu i higijenske potrepštine.

Predvečer smo iskoristili za posjet Vodotornju i šetnju centrom Vukovara. Učenici su zajedno s učenicima iz drugih škola imali i disko večer na splavi, na Dunavu.

Drugi dan smo obišli memorijalna mjesta u Vukovaru: Velepromet i skladište tvornice Borovo - Borovo Commerce, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Mjesto sjećanja „Vukovarska bolnica 1991.”, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen dom Ovčaru i masovnu grobnicu na Ovčari.

Učenici su sudjelovali u kvizu kojim se provjeravalo znanje o događajima tijekom Domovinskog rata u Vukovaru i osvojili prvo mjesto.

Projekt je uspješno ostvaren, a učenici su kući došli prepuni dojmova o teškim okolnostima Domovinskog rata te tragediji koja se devedesetih dogodila u Vukovaru, sa željom da se takvo što nikada ne ponovi.

Autor teksta: Ivica Zrinušić

objavio: Administrator   datum: 10. 12. 2022.