Kako vibrira moja okolina

U Spaladium Areni održana je međunarodna znanstveno-stručna konferencija "Enter".  Radi se o konferenciji obrazovanja i povezanih industrija, organizira se u cilju razvoja i unapređenja odgojno-obrazovnog sustava i jačanja veza s povezanim industrijama. Ima razvojnu, edukacijsku i promocijsku ulogu za sve dionike odgojno-obrazovnog sustava koji na bilo koji način sudjeluju u ostvarenju potencijala visokomotiviranih i potencijalno darovitih učenika.*

Našu je školu predstavljao projekt „Kako vibrira moja okolina“ proveden s učenicima sedmoga razreda. Voditelj projekta, nastavnik glazbene kulture, Ante Gašpardi i učenica Roza Karlo na konferenciji su sudjelovali i predstavili ovaj zanimljivi istraživački rad.

Učenici su dobili zadatak, uz pomoć aplikacije za mjerenje jačine zvuka, na smartphoneu snimiti uzorke različitih zvučnih kulisa. Zvukove su snimali u tri različita okruženja: u svom domu, u prirodi te u gradskom okruženju ili shopping centru.

Snimke zvukova su postavljali u google classroom s nazivom/opisom okruženja. Nakon prikupljenih podataka učenici su anonimno ispunjavali „forms upitnik“. Pitanja koja su im postavljena trebala su dovesti do pretpostavljenih teza da je  jačina zvuka u gradskom okruženju veća od one snimljene u prirodi, što se potvrdilo. Zvučna slika iz učeničkih domova pokazala se raznolikija.

Dobivene rezultate učitelji će predstaviti učenicima na satima glazbene kulture, potaknuti raspravu i donošenje zaključaka proizašlih iz ovoga istraživačkog rada.

Projekt je nastao iz ideje da učenici viših razreda osnovne škole osvijeste zagađenja bukom u suvremenom životnom okruženju s namjerom da potakne razvoj učenika u smjeru društveno angažiranog građanina.

objavio: Administrator   datum: 15. 12. 2021.