ŠKOLSKI DAN NA PMF-u

12. studenoga, od 12:30 do 15:30 na trgu ispred Prirodoslovno-matematičkog fakulteta održavao se IAPS-ov (IAPS - International Association of Physics Students) Školski dan na temu gastrofizike.

IAPS je međunarodno udruženje studenata fizike, a svake godine sredinom studenoga organizira Školski dan. Na taj dan, diljem svijeta, Studenti fizike  održavaju predavanja, pokazne pokuse i radionice za učenike osnovnih i srednjih škola na zadanu temu iz fizike.

Ove godine učenici su ispred Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Splitu imali priliku vidjeti niz demonstracijskih pokusa i istražiti poveznicu između hrane i fizike.

U posjetu PMF-u bili su učenici 2.a razreda te su, između ostalog, vidjeli „prozirno jaje“, bateriju načinjenu od krumpira i limuna, izradili su „kavijar“ od želatine, soka i suncokretovog ulja, pomoću mjerenja napona odredili su koliko je „jak“ ili „slab“ skuhani čaj Zatim su mjerili radioaktivnost banana, vidjeli plazmu dobivenu od grožđa, saznali da se brzina svjetlosti može odrediti pomoću otapanja čokolade u mikrovalnoj pećnici te da se lava lampa može napraviti ako se u mješavinu ulja i vode, uz malo boje za hranu, doda šumeći vitamin C.

Učenici su se najviše zadržali na pokusu iz kojeg su saznali da postoje tekućine kroz koje lagano može proći žlica ili naša ruka, ali kad ih se naglo udari, one pružaju toliki otpor kao da udaramo kruto tijelo. Takva tekućina može se napraviti od kukuruznog škroba, meda i vode. Ruke su nakon pokusa bile malo prljave, ali isplatilo se :).

Fotografije sa stranice PMF-a pogledajte u FOTOGALERIJI.

objavio: Administrator   datum: 25. 11. 2021.