U knjižnici

Listajmo, listajmo... u Mjesecu knjige

Nije naodmet češće se podsjetiti na činjenicu da je čitanje za čovjeka izvor ne samo znanja, nego i zabave, nadahnuća, prostor zanimljivih i čudnih iskustava, prozor u svijet, putovanje u nepoznato i nešto poznatije, mogućnost traganja za ljepotom i smislom…

U ranu jesen, prepunu šuštavog lišća, ugnijezdila se važna manifestacija nazvana „Mjesec knjige“ (15.listopada – 15. studenoga) pa se knjižničari svih knjižnica trude pronaći načine da djeci i odraslima ponude knjige na čitanje.

Onda se listovi knjiga „beru sa stabala“, čita se pod zvijezdama i krošnjama, organiziraju se kampiranja u knjižnicama i sve to da ljudi ne zaborave primijetiti knjigu kao važan i plemenit dio života.

Zabljesnuti i zaslijepljeni ekranima i efektima, zaboravimo osluškivati one tihe smirujuće zvukove poput šapata krošnji, primijetiti trenutke kad sunce zatreperi na listovima stabla kojim se poigrava vjetar, zaboravljamo koliko je ljepote skriveno u knjigama.

S namjerom poticanja čitanja, knjižničarka se družila s četvrtašima i razgovarala o povijesnom razvoju knjiga i knjižnica kako bi lakše shvatili čemu služe knjižnice. Zaključili smo da ih na policama čeka mnogo nepročitanih listova (stranica). To je bio poziv na otkrivanje novih svjetova čitanjem.

Zajedno smo čitali pjesme, a za knjige koje će djeca ubuduće čitati i čuvati izradili su straničnike u obliku lišća. Čak i u imenu listopada, kada započinje obilježavanje Mjeseca knjige, skriva se riječ list… Za straničnike smo osmislili poruke koje su sadržavale riječ list pri tome misleći na listove knjiga.

Tako smo proveli igru riječi, spomenuli list u značenju časopisa, povezali šuštanje suhog lišća s šuškanjem stranica zanimljive knjige, pričali o listanju, prelistavanju, odlučili slistiti puno zanimljivih listova tj. stranica i na kraju zaključili da se je lijepo družiti s knjigama, pogotovo u kišnim jesenskim danima.

Straničnike su učenici izradili od kolaža, napisali poruke, a onda su u knjižnici plastificirani i vraćeni učenicima u idućem posjetu knjižnici. Sada će moći straničnikom u obliku lista obilježavati na kojem su listu (stranici).

Poručujemo i vama, čitajte, listajte i učite pa ćete zablistati!

objavio: Edita Perković   datum: 8. 11. 2013.