Kutak za šivanje "Pacjenca"

POVIJESNA GRUPA - EP O GILGAMEŠU

U okviru Povijesne grupe učenici 5.a razreda učili su o početcima pismenosti koja se veže uz mezopotamski narod Sumerane. Razgovarali su o najstarijem književnom djelu u povijesti, a to je ep o Gilgamešu. Potaknuti epom izradili su crteže, prezentaciju i strip. Učenički rad je u prilogu pa ga  možete pogledati.

U okviru Povijesne grupe učenicima 5.a razreda  prepričana je prilagođena verzija epa. Zašto učiti o nečemu kao o činjenici? Zanimalo nas je o čemu su ljudi u tako davnoj prošlosti razmišljali i što je bilo toliko važno da bi nam o tome ostavili pisani trag. Nakon što su čuli prilagođenu verziju sadržaja epa učenici su dobili zadatak da likovno ožive prizore iz priče. Uz vodstvo i pomoć nastavnice nastao je strip koji je rezultat timskoga rada različitih učenika i zato neki likovi u različitim dijelovima stripa različito izgledaju, ali ispred teksta kojega ti likovi izgovaraju nalazi se i ime lika. Strip prikazuje kako su učenici doživjeli priču i u nekim dijelovima odudara od originalnog sadržaja epa. Učenike je najviše interesirao motiv prijateljstva. Poruka epa je puno dublja, ali zbog uzrasta učenika nismo ulazili u pretjerane analize.

Zaključili smo da su ljudi u davnoj prošlosti imali slične strahove i težnje kao i mi danas.

Priloženi dokumenti:
Gilgames.pdf (3.13 MB)

objavio: Administrator   datum: 29. 10. 2012.