DIOKLECIJANOVA ŠKRINJICA 2016.

Projekt „Dioklecijanova škrinjica“ osmislio je Grad Split, u suradnji s osnovnim školama i Udrugom turističkih vodiča. Cilj je da u najmlađoj populaciji potakne svijest o vrijednosti kulturne baštine i važnosti njenog očuvanja.

U školama je organiziran kviz znanja, a u Etnografskom muzeju je organiziran finalni kviz na kojem su učenici ponovili stečena znanja o Palači i Splitu. Priređena je i izložba plakata koje su izradili učenici splitskih osnovnih škola na temu Dioklecijana i njegovoga grada.

Među likovnim radovima su odabrana tri najbolja, a rad trećaša naše škole osvojio je 3. mjesto pa su s učiteljicama bili na dodjeli nagrada održanoj u petak, 24. 4. u 12 sati, kada je bilo i finale kviza znanja.

Kako su učenici šetali, gledali, slušali, čitali, učili, pisali i crtali u okviru „Dioklecijanove škrinjice“ doznajte iz priloženih zapisa i fotografija:

Okupili  smo  se  oko  makete  grada  Splita. Došao je vodič  i  proveo  nas  kroz  podrume  prema  Peristilu.  Ispričao  nam  je  priče  o caru  Dioklecijanu  i  o  svetom  Duji.  Ušli  smo  u  katedralu  svetog  Duje,  divili  smo  se  vratima  od  orahova  drva.  (Ante  Biočina,  3.a)

Gledali  smo  vrata  od   drva  oraha  na  kojima je  prikazan  Isusov  život,  Isusova  muka  i  Uskrsnuće.  (Matea  Letica,  3.a)

Iz  podruma  izašli  smo  na  Peristil.  Tu  je  katedrala  svetog  Duje.  Pogledali  smo  vratnice  katedrale.  Došli  smo  u  blagovaonicu  cara  Dioklecijana.  Izgledala  mi  je  kao  nekakav  labirint.  Iz  blagovaonice  smo  izišli  na  carevo  šetalište. Poslije  smo  stigli  do  Jupiterova  hrama. Tu  je  i  najuža  uličica  Pusti  me  proć. (Gabriela  Perušeski, 3.a)

Na  Peristilu  smo  vidjeli  balkon  s  kojeg  je  Dioklecijan  pozdravljao  svoje  goste  i  narod. Prošli  smo  kroz  Mjedena,  Željezna,  Zlatna  i  Srebrna vrata. Naučio  sam  nešto  novo. Osjećao  sam  se  ugodno. (Leopold  Prološčić,  3.a)

U  Dioklecijanovoj  palači  razgledali  smo  podrume,  Peristil,  šetali  šetnicama  cara  Dioklecijana,  divili  se  vratnicama  katedrale,  Jupiterovu  hramu,  gurali  se  ulicom  Pusti  me  proć.  Prošli  smo  kroz  vrata  Palače, uz  sva  vrata  vidjeli  smo  obrambena  dvorišta. Dotakli  smo  veliki  palac  Grgura  Ninskoga  i  poželjeli  nešto.  Uskim  uličicama  vratili  smo  se  do  Peristila. Bio  je  lijep  dan  i  osjećao  sam  se  lijepo. (Luka   Stojan,  3.a)

Okupili  smo  se  oko  makete.  Saznali  smo  nešto  o  Dioklecijanovoj  palači. Ušli  smo  u  podrume  i  čuli  priče  o  njima.  Na  Peristilu  smo  vidjeli  sfingu  koju  je  Dioklecijan  donio  iz  Egipta. Vodička  nam  je  rekla  da  je  Dioklecijan  sebe  proglasio  Bogom,  te  da je   proganjao  kršćane. Ušli  smo  u  katedralu  koju  je  Dioklecijan  zamislio  kao svoju  grobnicu,  danas  je  to  katedrala  svetog  Duje. Vidjeli  smo  i  drugu  sfingu koja  nema  glavu.  Ona  se  nalazi  ispred  Jupiterova  hrama  koji  je  danas  krstionica  svetog  Ivana. Ja  sam  uživala.  Vodički  Željki  želim  reći:  «Hvala!»  (Gabrijela  Remetin, 3.a)

objavio: Administrator   datum: 2. 5. 2016.