"ČAROLIJA BILJAKA, ČAROLIJA ŽIVOTA"

18. svibnja proglašen je MEĐUNARODNIM DANOM ZAŠTITE BILJAKA.

To nas je potaklo na razmišljanje o važnosti, ljepoti i poetičnosti biljaka koje nas okružuju, hrane i odijevaju, ispunjaju svijet mirisom i okrepljuju.

Stabla južnog voća plijene prekrasnim cvjetovima i plodovima koje uživamo na „mali milijun načina“…

Kako bismo najavili projekt posvećen čaroliji biljaka kojim ćemo se baviti u sljedećoj 2012./2013. godini, odlučili smo u vrtu škole zasaditi sadnice limuna i naranče.

U školski vrt su stigle sadnice naranče i limuna o kojima ćemo se ubuduće brinuti, a dok nas ne nagrade slasnim plodovima svakako ćemo jesti voće koje nam priroda tako velikodušno poklanja.

Budući da se ove školske  godine obilježava  40. obljetnica rada Osnovne škole „Blatine-Škrape“, sadnja ovih plemenitih biljaka u školskom vrtu je rođendanski poklon našoj školi.

Danas smo slatko voće donijeli s tržnice te se mirisnim sokom naranče okrijepili i inspirirali za daljnje aktivnosti posvećene ovom prekrasnom voću.

Podsjećamo vas na Cesarićeve stihove posvećene upravo njoj:

NARANČA

Dohvatih naranču sa stola,
I najedanput
U svijesti mi sinu:
Sada je zima.
Neprijazna, duga,
A ja u ruci držim komad juga.

I zlati mi se naranča u ruci.

Sačuvala je malo južnog sunca
Na svojoj kori,
I smije se,
I miriše,
I gori.

Dobriša Cesarić

objavio: Administrator   datum: 18. 5. 2012.