PRIČA O SVEMIRU

Predavanje je održao prof. dr. sc. Ivica Puljak, s Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu.

Zabilješke s predavanja

Jutro je. Djeca ulaze u knjižnicu. Tamo ih čeka profesor  Ivica Puljak kako bi održao predavanje o svemiru.

Počinje naoko jednostavnom temom, uspoređivanjem tijela u svemiru. Na vrlo zanimljiv način pokazuje djeci kako je Sunce veliko u odnosu na Zemlju, a maleno prema zvijezdama kao što je IV Canis Majoris (Veliki pas). Zanimljivo nam je bilo kad je rekao da je Sunce maleno nasuprot nekim drugim tijelima u svemiru.

Ono je središte našega sustava, a pretpostavlja se da će se u dalekoj budućnosti povećavati i postati crveni div. Vjerojatno će spaliti i progutati Zemlju, a na kraju će se i samo smanjiti i ugasiti. Postat će bijeli patuljak.

Djeca su u svakom trenutku mogla dignuti ruku, a kada bi im profesor dao riječ, postavljali su pitanja na koja je on odgovarao. Moglo bi se reći da su pitanja pljuštala kao kiša.

Poznato je da od davnina čovjek pokušava razotkriti nastanak sunčeva sustava i to pokušava objasniti različitim teorijama. Profesor  je u predavanju naveo puno naprednih objašnjenja kako se stariji ne bi dosađivali, a s druge strane je bilo jako razumljivo kako bi mlađi shvatili.

Na kraju predavanja profesor je objašnjavao procese fizije i fuzije. To mi je bilo jako zanimljivo. Nakon predavanja znatiželjniji učenici  još  su se zadržali u školskoj knjižnici kako bi dobili odgovore na još neka pitanja.

Predavanje je bilo jako zanimljivo, poučno i razumljivo. Uživali smo.

Pripremili:

Lucas Sardelić, 7.b

Darija Vranješ, 4.a

Barbara Milenković, 4.a

objavio: Administrator   datum: 11. 6. 2015.